درس پنجم - ادامه لوازم و تجهیزات کوهپیمایی
کد مطلب : 80
تاریخ : يكشنبه 20 شهريور 1390 - 05:13

 

ادامه تجهیزات کوه پیمایی

باتون – گتر – پانچو – جعبه کمکهای اولیه و .....


 

باتون

از تجهیزاتی است که برای راهپیمایی در مسیر های شیب دار از آن استفاده می شود. باتون در دو نوع ثابت و قابل تنظیم وجود دارد.

در پیمایش الزاما از باتون های قابل تنظیم(تلسکوپی) استفاده می کنیم تا برای شرایط مختلف و حمل آن را تنظیم کنیم. ضرورت دارد برای کوهپیمایی از یک جفت باتون استفاده شود که دارای وزن سبک باشد.

اجزای تشکیل دهنده باتون قابل تنظیم:

بدنه اصلی: از 2 یا 3 قطعه تشکیل شده که از جنس آلیاژ آلومینیوم مقاوم تهیه شده است( با چرخاندن به طرف چپ باز و با طرف راست بسته می شود)

دسته باتون: جهت استفاده باتون آنرا در دست می گیرند و از جنس عایق پلاستیک و لاستیک تهیه شده است.

بند حمایت: در قسمت بالای دسته باتون تسمه ای قابل تنظیم وجود دارد که زمان استفاده از باتون باید در دست گرفت بطوریکه دست از زیر داخل تسمه قرار گیرد تا نیروی وزن را روی مچ دست تقسیم کند.

گل باتون: قطعه ای پلاستیکی که عمدتا گرد و دارای سطح مناسب می باشد که مانع فرو رفتن بیش از حد باتون در برف می گردد.

سخمه: در انتهای باتون و نقطه ای که بر روی زمین قرار می گیرد تعبیه شده و از جنس بسیار مقاوم و سخت تهیه شده است.

محافظ سخمه: قطعه ای پلاستیکی که بر روی سخمه قرار می گیرد و برای پیمایش در مسیرهای خاکی و ایمنی باتون در هنگام نصب روی کوله استفاده می شود.

 

روش تنظیم و استفاده از باتون:

جهت استفاده از شیب باتون را کمی جلوتر از خود قرار دهید بطوریکه حالتهای طبیعی بدن حفظ گردد و اندازه آن را طوری تنظیم کنید تا ساعد دست نسبت به بازو دارای زاویه90درجه باشد.

زمان پایین آمدن از شیب در سرازیری ها باتون را کمی جلوتر از خود قرار دهید. سعی کنید حالتهای طبیعی بدن حفظ گردد سپس آن را تنظیم کنید. در اینجا هم باید ساعد دست نسبت به بازو زاویه 90 درجه باشد.مشاهده خواهید کرد اندازه باتون جهت پایین آمدن بلند تر از بالا رفتن خواهد بود.

اگر باتون ها به طور صحیح استفاده شود در هنگام بالا رفتن حداکثر 20% و در پایین آمدن حداکثر 30% از فشار وارد بر پاها و ستون فقرات کاسته می شود. ویژگی دوم باتون کمک به حفظ تعادل می باشد.

زمانیکه به باتون نیاز ندارید آنها را جمع کنید و طوری در دست بگیرید که ایمنی نفر پشت شما را تهدید نکنند

 

طریقه استفاده از باتون:

از باتون به دو طریق استفاده می کنند

.1.حرکت باتون، باتون، پا، پا

2.حرکت باتون،پای مخالف باتون،حرکت باتون ،پای مخالف باتون،

زمانیکه کار با باتون به اتمام رسید ابتدا با یک پارچه بدنه، سخمه و دیگر قطعات باتون را کاملا تمیز کنید و آنگاه آنها را جمع کنید و در زمان حمل توسط کوله پشتی سر باتون به سمت بالا قرار گیرد و لاستیکهای محافظ را روی سخمه قرار دهید.

هیچگاه مفاصل باتون را روغن کاری نکنید. در صورت چرب شدن مفاصل باتون محکم نمی شود

 

گتر

وسیله ای است که در مناطق برفی وشنی که ارتفاع آن بیشتر از ساق پا باشد برای جلوگیری از وروداشیا خارجی به  داخل کفش به کار می رود.

گتر در اندازه های مختلف وبه وسیله بندوسگک به کفش بسته می شود.دونوع زیپی وساده دارد.برای برف از پارچه گورتکس وبرای شن از برزنت مقاوم استفاده میشود.

 

پانچو

این پوشش ازپارچه  ضدآب تهیه ودر زمان بارندگی از آن استفاده می شود وکوله پشتی راهم در بر میگیردوبلندی آن تازیر زانو است اما چون نایلونی است بدن از داخل خیس می شود.

 

 

عینک  

عینک های مورد استفاده در کوهستان برای محافظت چشم در مقایل عوامل جوی ساخته شده است. 

 

مشخصا ت عینک کوهنوردی:

*عینک استاندارد واز مارک های معتبر باشد .

*سبک ومقاوم باشد.          

*دارای طلق بزرگ باشد.

*قاب آن از انعطاف خوبی برخوردار باشد.

*دارای فیلتر ماورابنفش باشد.

*دارای کیف یاجعبه مخصوص نگهداری باشد.

*بند حمایت داشته باشد.

*دارای محافظ کناره های عینک باشد برای زمان کولاک وطوفان.

                                                                                                                    

ظرف آب                                                                                                                                                             

جهت حمل آب دربرنامه ها ازآن استفاده می شود ودراندازه های مختلف وجود دارد که نوع مناسب آن ازجنس آلومینیوم میباشد که علاوه برسبکی تغییری در طعم  بو ویا مزه اب ایجاد نمیکند.

                                                                                            

چراغ پیشانی                                                                                                              نوعی چراغ است که روی پیشانی وکلاه ایمنی نصب می شود ودر شب ودر مسیر های تاریک مورد استفاده قرار می گیرد.                

 

زیرانداز                                                                                                                                نوعی اسفنج فشرده مخصوص است که کم حجم بوده ووزن کم دارد وضد اب است.عایق رطویت وسرماست وپس از جمع شدن حجم کمی دارد.                                                                                                          

 

دستکش                                                                                                                                برای محافظت دست  ها در مقابل سرما وعوامل جوی دیگر استفاده می شود. نوعی از آن از پار چه پلار ودارای روکش ضد آب گورتکس می باشد که برای   فصول سرد مناسب است .برای هر فصل دستکش مناسب وجود دارد.                                                                                                                               

 

کلاه آفتابی                                                                                                                                           از این کلاه برای محافظت سر وصورت در مقابل نور خورشید استفاده می شود .نوع مناسب آن از پارچه های نخی تهیه شده که تنفس خوبی داشته باشد .رنگ های روشن مناسب تر است .

 

پوشاک پر :

این پوشاک از پر پرندگانی مثل قو تهیه می شود و دمای بدن را به خوبی نگه می دارد.این پوشاک بسیار سبک بوده و حجم کمی را اشغال می کند. به جهت اینکه این پوشش خیلی سریع خیس میشود و خیلی دیر خشک میشود عمدتا در زمان استراحت و بیتوته از آن استفاده می کنند.

 

کیف لوازم ضروری :

این کیف حاوی وسایل و لوازمی است که همراه داشتن آن برای هر کوهپیما و کوهنورد ضروری است و در شرایط مختلف مورد استفاده بسیاری دارند.

سوت قیچی کوچک ناخن گیر سوزن و نخ سنجاق قفلی کبریت ضد آب باطری اضافی چراغ قوه چاقوی چند منظوره قاشق چنگال کاغذ و خودکار بند کفش اضافه جوراب اضافه یک عدد شمع کوچک الکل جامد چند عدد کیسه نایلون حوله یا دستمال کوچک نمک قند چای  - شکر نبات لوازم بهداشتی و...

محل نگهداری این مجموعه در جیب بالای کوله پشتی و یا در کیسه ای داخل کوله پشتی است.

زمانی به ارزش وسایل پی می برید که مورد استفاده آن برایتان پیش آید.

 

جعبه مختصر کمکهای اولیه :

جعبه ای است که معمولا با توجه به نوع برنامه و مقدار و لوازم پزشکی مورد نیاز برنامه تهیه می شود. معمولا حداقل وسایل و داروهای ضروری در آن قرار دارد و همیشه یک فرد کوه پیما و کوهنورد باید آنرا همراه داشته باشد.

 

وسایل مختصر کمکهای اولیه :

محلول ضد عفونی بتادین و الکل سفید پنبه استریل گاز استریل دستمال سه گوش باند نواری 3-5-7 سانتی دماسنج بدن ( درجه تب ) پنس قیچی کوچک چسب بانداژ چسب بخیه  ( این نوع چسب جهت بخیه موقت و سطحی بکار می رود ) چسب زخم باند کشی دستکش یکبار مصرف داروهای عمومی و مورد نیاز شخصی.

 

 

جمع آوری مطالب : فرشید علمداری – خانم حسنی

تنظیم : آتیه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp80