سنگان – قله گرکوه 96.3.26
کد مطلب : 371
تاریخ : يكشنبه 11 تير 1396 - 07:45

سنگان – قله گرکوه 96.3.26

 

ليدر و راهنما: استاد تاجبخش

همنوردان: آقايان غرات، رضايي، نوروزي، آقاحامد، پاكزاد

خانمها: حاجيلو، جعفري، نوروزي، گچلو

عکاس : حامد خاکسار

 

گزارش : امیرحسین پاکزاد


 

گزارش برنامه صعود به قله گرکوه

 

ارتفاع ده سنگان :٢١٠٠

ارتفاع آبشار سنگان : ٢٥٧٥

ارتفاع قله گركوه ٣٢٠٠

 

 

سنگان منطقه اي كوهستاني و بسيار زيبا در شمال غربي تهران و بالاتر از سولقان می باشد .راه دسترسي به اين روستا از طريق جاده امامزاده داوود ميباشد.سنگان را بيشتر به خاطر آبشار زيباي آن مي شناسند.يكي از راههاي رسيدن به قلل پهنه سار ،گركوه،و سياه سنگ مي باشد.

جمعه ٢٦ خرداد زير پل گيشا سوار بر ميني بوس شده و به اتفاق ديگر همنوردان به طرف روستاي سنگان حركت كرديم. مسير حركت همت ، شهران، سولقان، جاده امامزاده داوود مىباشد. حدود پنج كيلومتر بعد از سولقان تابلوي سنگان سمت چپ جاده امامزاده داوود مشاهده ميشود. در طول مسير كارگاههاي راه سازي و پل سازي مسير آزاد راه شمال به چشم ميخورد كه اين روزها فعاليت و حركت بيشتري در آن احساس ميشود و منطقه را كاملا عوض كرده بود و يك پل بزرگ با ارتفاع بلند كه خوشبختانه به اتمام رسيده بود توجه همه را به خود جلب كرده بود.

 

ساعت ٦:٣٠ به سنگان رسيديم و در امامزاده قاسم كه در انتهاي ده واقع شده رفتيم و كمي آب برداشته و حركت كرديم .امامزاده قاسم امامزاده اي قديمي با درختان كهنسال چنار محل مناسبي براي اتراق شبانه و مبدأ صعود كوهنوردان ميباشد. در طول مسير باغات سرسبز و مملو از درختان گردو و آلبالو وگيلاس خودنمايي ميكرد.

 بعد از دو ساعت به آبشار سنگان رسيديم آبشاري زيبا با ارتفاع حدود سي متر كه عكسهاي متعددي از آن گرفته شد. پس از خوردن صبحانه آبشار را دور زده و به بالاي آن رفتيم. قسمتي از مسير طناب كشي شده بود كه با راهنمايي آقايان تاجبخش و رضايي مسير را ادامه داديم. دو كوهنورد ديگر هم با ما همسفر شده ولي به دليل سختي مسير از ادامه مسير منصرف شده و به طرف پايين سرازير شدند.

 

                                                          

 

 مسير را از داخل دره ادامه دادیم که داراي سربالايي تند و نفس گيری تا قله بود.

ساعت ١٢ به قله رسيديم . سمت چپ قله ي پهنه سار ديده ميشد.

در مسير برگشت وارد دره سمت چپ با يك سرازيري تند شديم . در اواسط راه به دليل لیز خوردن یکی از همنوردان و مصدومیت ایشان از ناحیه کتف با حمايت آقايان رضايي و حامد عزيز به سختي به ده سنگان رسيديم و مصدوم  با ماشين يكي از اهالي سنگان به بيمارستان تهران منتقل شد.

 

 

وانت سواري آخر برنامه هم خالي از لطف نبود و روحيه ي بچه ها را عوض كرد.

ساعت ٤ بعدازظهرناهار را در امامزاده قاسم صرف نموده و راهي تهران شديم.

 

                                  


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp371