چشمه آب تلخون-آبشار لالون 92.6.15
کد مطلب : 188
تاریخ : دوشنبه 1 مهر 1392 - 05:50

برنامه :رودبار قصران-روستای لالون-چشمه آب تلخون-آبشار لالون 92.6.15

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : مرتضی محمدی

عکاسان : محمد شهابی-میثم حیدری

همنوردان : 17 نفر

 

گزارش:  فروغ سادات هاشمی


 

بانام و یاد خدا*

*** نیاز لحظه های انتظار من , ظهور کن

من و شب و ستاره را بیا و غرق نور کن

تمام جمعه ها گذشت, جانماز خسته شد

قنوت را اجابتی و در سحر ظهور کن*****

 

صبح روز آدینه 15/6/92 ساعت 30/5 دقیقه بود. پس از خواندن نماز, تعداد 17 نفر از اعضای گروه کوهنوردی پرسون به سرپرستی استاد تاجبخش در کنار مینی بوس جناب آقای حقیقی, مقابل درب فرهنگسرای بهمن حاضر بودند.

 

از اتوبان امام علی (ع) سپس جاده لشگرک و لواسان رهسپار هدف امروز یعنی روستای لالون شدیم.

 

حدود 7.45 صبح ابتدای ده از ماشین پیاده شدیم و وارد مسیر حرکت شدیم. بعد از10 دقیقه راهپیمایی استاد تاجبخش طبق رسم همیشگی خود درمورد ویژگی های مسیر توضیحاتی دادند.

معارفه اعضای گروه و تقسیم مسوولیت ها نیزانجام شد. مسوول انضباطی این گروه دوست داشتنی,جناب آقای حاج مرتضی محمدی,مراقبین گروه  آقا هادی و آقا سیدرضا و عکاس گروه آقا میثم و آقای شهابی بودند.البته لازم به ذکر است که خانم های همنورد این برنامه,6 نفر و پشت سر خانم دکتر گچلو به حرکت ادامه می دادند.

 

                                                                

 

از زیبایی های این مسیر طبیعت هرچه بگوییم کم است؛نسیم خنک و دلپذیر باد,منظره ی سبز و شاد کوهستان و صدای آرام بخش آب رودخانه و... واقعا زبان قاصر از بیان این همه لطف خداوند در این سرزمین زیباست.

 

وجه تسمیه روستای لالون:

طبق گفته ریش سفیدان روستا - نام این روستا لاله گون بوده که به جهت وجود گل های فراوان در این منطقه به این نام مشهور بوده است و با گذشت زمان به لالون تبدیل شده است.

دره لالون نیز همانند سایر دره های کوهستانی دامنه جنوبی البرز، نقطه ای فوق العاده از حیث تعدد جاذبه های طبیعت گردی به حساب می آید که از آن جمله می توان از دیدنی های خاص این دره شامل: باغستان، تنگه، سرچشمه، چشمه آب گازدار و معدنی، آبشار، قله، برفچال و ... نام برد که جملگی آن ها را می توان طی یک برنامه طبیعت گردی در این دره به نظاره نشست.

از تهران در جاده جاجرود، با عبور از فشم، رو به شرق می رویم و با طی 10 کیلومتر به آبادی زایگان رسیده و از این نقطه با طی 3 کیلومتر به آبادی لالون می رسیم.

 

دره لالون نمای کاملی از ارتفاعات اطراف آن را به ما می نمایاند. در شمال، قلل بالای 4200 متری وزوا، برج و خلنو و در غرب تک قله سرکچال 4150 متری به خوبی قابل رویت است.

در ارتفاع بالاتری از برفچال چشمه آب معدنی موسوم به تلخ آب قرار دارد، این چشمه و اطراف آن مکان های مناسبی برای کمپینگ فراهم می سازد.

 

 

پس از  طی مسیرپاکوب به تنگه لالون رسیدیم. تنگه ای زیبا و کمی رعب آور با دیواره های بلند سنگ و صخره که تنگه واشی را به یادمان می آورد وبرای عبور ناگزیریم  دو سه باری از رودخانه رد شویم والبته حس همیاری همنوردان پیشکسوت,به تازه کارها, تحسین برانگیز و مایه ی دلگرمیست.

 

**** خدا را در قلب کسانی دیدم که بدون هیچ توقعی مهربانند  ****

 

 

صدای مهربان و مصمم استاد تاجبخش با بیان این جملات در کوه طنین می انداخت: ماشاالله به گروه ...

 

 

در بین راه به گروه های دیگری برخورد کردیم و صمیمانه سلامی عرض کردیم .

پس از عبور از تنگه ،کوه پیمایی لذت بخش در زیر نور آفتاب ادامه می یابد. در طی مسیر برفچالی باقی مانده از برف زمستانی چندین سال گذشته که تونلی برفی را به وجود آورده نظرمان را به خود جلب می کند.

دیدار از تونل برفی را به هنگام بازگشت موکول می کنیم.

 

 

ساعت10.20 صبح به چشمه ایی بسیار زیبا به نام تلخاب (آب تلخون) رسیدیم. با جوشش آبی خنک و گاز دارکه مزه اش زبان را می سوزاند. منظره ایی که پیش از این در عکس ها و نقاشی ها دیده بودم.

همگی شروع به خوردن صبحانه کردند. جای شما خالی, خصوصا هنگام نوشیدن چایی کوهی که دوستان همنورد درست کرده بودند.

 

                                

 

پس از حدود یکساعت استراحت,مسیر را بطرف آبشار لالون ادامه دادیم .شیب مسیر کمی بیشتر شده بود و طی زمان 45 دقیقه بعد از چشمه تلخاب به آبشار لالون رسیدیم.

 

 

 وااااااای باورم نمیشد چه آبشار قشنگی ! آبشاری سرشار از  انرژی,همراه با قطرات پودر شده ی آب که به سوی صورتهای ما پرتاب می شد .بسیار جذاب و دوست داشتنی  به حدی که انسان دلش می خواست ساعتها در کنارش بنشیند.

 

اعضای گروه هم از تمامی این لحظات لذت می بردند؛ گروهی عکس می گرفتند عکس های تکی یادگاری می گرفتند....خنده هایی از صمیم دل..و گاهی بغض هایی از سرشوق!

 

چه بگویم ؛جای همه ی شما در کنار این همه شگفتی و ستایش خداوند در میان خنده های صمیمی دوستان این گروه دوست داشتنی خالی بود.

**** در همراهی ما رونق اگر نیست صفا هست

آنجا که صفا هست در آن نور خدا هست*****

 

یک ساعت بالاتر از  چشمه آب تلخون ، آبشار بسیار جذاب و دیدنی و در عین حال کوتاه لالون در منطقه رودبار قصران قرار گرفته که 20متری ارتفاع دارد و در ورای آن شیب های بسیار تندی دیده می شود.

آب این آبشار از کوهستان ورزآب تامین می شود. عبور از این شیب های تند، تنها برای کوهنوردان توصیه می شود. بهترین زمان برای دیدار از دره لالون ماه های خرداد و تیر است.


                    

 

آبشار و منطقه لالون يکي از ديدني هاي طبيعت کم نظير البرز جنوبي است که در دوازده کيلومتري شمال شرق فشم، چهار کيلومتر بالاتر از زايگان واقع شده است.

محل آبشار لالون به دلیل وجود چندین سطح صاف و دسترسی آسان آب، محل شب مانی بیشتر تیم­هایی است که قصد صعود به قلل خلنو را دارند. بعد از آبشار شیب مسیر بیشتر شده و روند کلی حرکت به سمت شمال است.

                 

پس از نیم ساعت استراحت و کسب انرژی از آب گوارای آبشار،همنوردان  با همان نظم مثال زدنی و همیشگی گروه, پشت سر استاد تاجبخش مسیر برگشت را آغاز کردند.

لازم به ذکر است که برخی از اعضای گروه با علاقه ی زیادی از مسابقه فوتبالی بین استقلال و پرسپولیس,که قراربود غروب در ورزشگاه برگزار شود صحبت می کردند و البته نتیجه را همگی دیدیم!!

 

 

پس از توقفی کوتاه در کنار آب تلخون مسیر بازگشت را ادامه می دهیم و حالا وقت دیدار از تونل برفی است.صحنه ی بسیار جالب ...حدس می زنید؟!

در مسیر رودخانه که در ته دره جاریست، بروی رود از یک طرف به طرف دیگر پلی ضخیم از برف و یخ به شکل طاق تشکیل شده بود. فاصله ی بین طاق و سطح رودخانه حدود 3متر میشد.هنگامی که زیر این طاق می ایستادیم سرمای برف را کاملا احساس می کردیم.رودخانه هم با هیجان از این مسیر به حرکت خود ادامه می داد .. تصور کنید در تابستان دیدن برف چه شعف و هیجانی دارد.

 

 

 اعضای گروه به محض دیدن این منظره هیجان زده شدند خستگی را فراموش کردند و به سرعت به سمت این پدیده ی خلقت رفتند. البته به توصیه ی مدبرانه ی استاد تاجبخش از ایجاد سروصدا در زیرو همچنین بالای این طاق برفی پرهیز کردند تا موجب فروریختن این ساخته ی زیبای طبیعت نشوند اما عکس های زیبا و بیاد ماندنی گرفتیم.جای شما خالی!

حدود ساعت 3 عصر بعد ازعبور از رودخانه و همچنین کمک های دلسوزانه ی همنوردان حرفه ایی به تازه کارها, به محلی مناسب برای صرف ناهار رسیدیم.

 

 

دوستان دست و رویی به آب زدند نماز خواندند و به صرف غذا پرداختند و سپس به مسیر برگشت ادامه دادند.سوار مینی بوس شده  و راهی شهر شدیم تا شاید روزی دیگر همگی گرد هم جمع شویم.

 

راستی یک نکته ی خیلی جالب و دوست داشتنی از این گروه بگم این که ؛هر از چند گاهی به توصیه استاد تاجبخش اعضای گروه با همون نظم زیباشون روی به قبله می ایستند و همگی با صدای بلند شکر و سپاس خداوند رو فریاد می زنند.

                                   

 

و این بنده ی حقیر بسیار خوشحالم و افتخار می کنم که عضو کوچک و ناچیزی از این گروه قدرتمند, با خدا و مهربون باشم.و از لطف همگی دوستان سپاسگذارم .

خدا قوت کوهنورد باغیرت

                                           به امید دیدار

                                                                               هاشمی

 

*** آرامش سهم قلبی است که در تصرف خداست..

قلبتان آرام و لحظاتتان خدایی ****

 

 

برای بررسی دقیق تر مسیر طی شده در این برنامه به آدرس زیر در سایت wikiloc مراجعه کنید (با تشکر از دوست و همنورد عزیز،محمدساعدی)

http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=5197927       

                        


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp188