گلاب دره – گردنه کلکچال 91.9.3
کد مطلب : 153
تاریخ : دوشنبه 13 آذر 1391 - 09:06

برنامه : گلاب دره – گردنه کلکچال 91.9.3

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : آقای قربانی

عکاس : عباس حاجی زاده

همنوردان : 11 نفر

 

گزارش : آتیه


 

جمعه 3 آذر...برنامه این هفته گلاب دره است و با توجه به ایام عزاداری ماه محرم قرار براین است که زودتر برگردیم...حدس میزنم که حداکثر تا گردنه کلکچال (3000متر)  برویم و برگردیم...هواشناسی هم برای امروز هوایی ابری و بارش برفی مختصر را در ارتفاعات بالای 3000 متر اعلام کرده... حرکت را ساعت 6.40 از کنار سیل بند گلاب دره آغاز می کنیم.

قبل از ورود به دره ، حاجی مسیر سمت راست گلاب دره را در پیش می گیرد.یا خداااااااااااااا...باز پیچیدیم تو فرعیsurprise

 

 

پاکوب مشخصی وجود ندارد. با اینحال حاجی برایمان راه باز می کند.این ارتفاعات به تاسیسات پایگاه نظامی در شرق کلکچال و پس از آن به ایستگاه 3 کلکچال میرسد که تا بحال از این مسیر به برجک نرفته ایم...خوب دیگه...اینهم از تنوعات مسیریابی حاجی لیدر ماست.cheeky

 

پس از رسیدن به ایستگاه 3 کلکچال باز هم از راه اصلی خارج می شویم و این بار در داخل دره در شرق برجک که گاه دست به سنگی به همراه دارد... این راه گرچه ما را دیرتر به برجک خواهد رساند ولی چهره زمستانه کلکچال در این دره دنج و خلوت همراه با خوش آمدگویی پرندگان لذتی مضاعف را برایمان به ارمغان خواهد داشت.smiley

 

 

 

گلابدره

گلابدره از جمله ييلاق‌هاي خوش آب و هواي شمال شرقي شهر تهران است. اين دره از سمت غرب با امامزاده قاسم(ع) و از شرق با دره دربند همسايه است .

در گذشته اين محل پر از گل‌هاي خوشبو و درختان سيب گلاب خودرو بود كه به همين دليل آن را گلابدره مي‌ناميدند.

در حال حاضر اين دره يكي از نقاط ديدني و تفريحي تهران به حساب مي‌آيد. راه رسیدن به این دره زیبا از میدان تجریش و خیابان دربند است که در میانهٔ راه خیابان گلابدره خود نمایی می‌کند.

‌ رودخانه گلابدره از ارتفاعات شمال تهران سرچشمه مي‌گيرد و پس از پيوستن به رود دربند به سمت جنوب شهر حركت مي‌كند. اين رودخانه در شمال شرق تهران و در منطقه يك شهرداري قرار دارد.

 

 

 

ساعت 9.20 صبح، برجک کلکچال و صبحانه ای دورهم و استراحتی یکساعته...

10.20 حرکت بطرف گردنه... بارش برف شروع شده...ای بابا ! اینجا که تازه 2500متره !frown

بارش برف لحظه به لحظه بیشتر میشود ...و من پوشش ضدآب به همراه ندارم... ای دل غافل ! نه پانچو آورده ام و نه گورتکس ! cryingتا من باشم به پیش بینی های سایتهای هواشناسی تکیه نکنم... خداروشکر برفش خشک و پودریه و  ژاکت پلار فعلا کارم رو راه میندازه...cool

 

 

بهرحال ساعت 11.45 در هوایی برفی و مه آلود به گردنه می رسیم .قله در مه کامل فرو رفته و اصولا امروز روز صعود نیست. پس از عکسی  به یادگار، راه رفته را با احتیاط کامل بر می گردیم.

 

 

و استراحتی مختصر در برجک و ادامه راه بازگشت در گلاب دره و حظ وافر از چهره زیبای پاییزی آنsmiley

 

 

و سیراب شدن از چشمه وزباد و لحظه ای آسودن بر فرشی از برگ درختان پایانی است بر این برنامه دلپذیر دوستانه cheeky

 

 

                                                                       ایام بکام

                                                                                   آتیه


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.comp153