دریاچه و جنگل شورمست 90.3.6
کد مطلب : 56
تاریخ : سه شنبه 10 خرداد 1390 - 09:57

برنامه : دریاچه و جنگل شورمست

لیدر و راهنما : حاج آقا تاجبخش

سرپرستان : آقایان محمد نیا – عباس هاشم زاده- جلال محمود زاده- خانم فراهانی

عکاسان : آقایان کشاورز- شفابخش

گزارشگر : خانم جمالی

هزینه برنامه : رایگان


 دریاچه شورمست:

  روستا و دریاچه شور مست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه و در شهر پل سفید قرار دارد. شورمست تنها دریاچه  طبیعی شهرستان سواد کوه می باشد که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است. این دریاچه طبیعی، در ۶ كیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات بیشه ای دامنه البرز مرکزی در مجاورت روستای شورمست واقع شده‌است. منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن كه از درختان كهنسال و بلند قامت توسكا پوشیده شده، آن را به یكی از زیباترین اماكن موجود در شهرستان سوادكوه تبدیل ساخته‌است.

   به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه که در واقع محل تلاقی دو نوع آب و هوای خشک و بیابانی ( فیروزکوه ) و آب و هوای معتدل و مرطوب ( مازندران ) نوع خاصی از آب و هوا بوجود آمده که هم جنگلی بوده و هم کوهستانی  و در واقع  در یک فصل می توان هر چهار فصل را در یک جا دید . گرمای تابستان را با خنکای زمستان و جنگل سبز را در کنار کوههای سنگی پوشیده از برف را میتوان در یک زمان و در یک جا دید.چنین آب و هوایی واقعاً استثنایی می باشد.

         برنامه دریاچه شورمست،6/3/1390

   با 3دستگاه مینی بوس و افرادطبیعت دوست از محل همیشگی در ساعت5:40 صبح جمعه 6/3/1390 به سرپرستی حاج آقای عزیز به راه افتادیم و با یکی دو ، توقف میان راهی از بومهن، رودهن ، دماوند، فیروزکوه ،گردنه گدوک و پل ورسک و دوآب گذشتیم و سپس به پل سفید رسیدیم، از آنجا به سوی دریاچه روان شدیم، ساعت 10:45 کنار دریاچه.

پس از استراحتی مختصر ساعت 11:20 حرکت به سوی جنگل ، جنگلی که تقریبا بکر و دست نخورده است بجز در ابتدای راه که گذر پای آدمی و زباله انسانی دیده می شود.

در راه چه چه پرندگان و هم نوایی آقای شجایی با صدای زیبایشان گشت و گذار و جلوه جنگل را صد چندان میکرد.ساعت 12:30 استراحت اندکی با صرف چای و غذای سبک داشتیم.مجدد حرررررررررکت.........

   در مسیر یکی از دوستان با توصیه ی اندیشمندانه حاج آقا برای نشانه گذاری جهت اینکه مسیر را در بازگشت به راحتی بیابیم پارچه هایی را به فواصل 50 متر بر درختان گره میزد ( ناگفته نماند در جنگل و کویر مسیر خیلی سریع گم میشود و علا مت گذاری لازم و ضروری است.)

   ساعت 16:20 مجددا کنار دریاچه و استراحت و صرف غذا سپس حرکت به سمت تهران در ساعت 17.

در مسیر برگشت نم نمک بارانی گرفت و مه زیبایی اطرافمان را فراگرفت و این مه در گردنه گدوک زیباتر و رویایی تر شد.

   البته در راه یکی از مینی بوس ها دچار مشکل شد و وقفه را پیش آورد که این هم از زیبایی و شیرینی سفر نکاست.

                                                                                                                 به امید اینکه همه طبیعت دوستان از این منطقه زیبا دیدار داشته باشند.


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p56