ده واریش به قله اصلی پهنه حصار97.3.4
کد مطلب : 417
تاریخ : شنبه 19 خرداد 1397 - 06:07

برنامه : ده واریش به قله اصلی پهنه حصار97.3.4

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : امیرحسین پاکزاد

همنوردان : 7 نفر

 

عکس و گزارش : محمد جواد گلزارپور


 

به نام خالق كوه ها

گزارش صعود به قله پهنه حصار

قله پهنه حصار ( پهنه حصار نام رشته کوه و قله‌ای در شمال غرب تهران و در مسیر جاده چالوس (بین جاده سولقان و جاده چالوس) واقع در استان البرز می‌باشد.

این رشته کوه از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به روستای سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می‌شود.

این کوه با نام‌های دیگری همچون «پهنه سار»، «پشته بند» و «گندم چال» نیز خوانده می‌شود. ‎بلندترین نقطه این کوه قله پهنه حصار نام دارد و با ارتفاع 3400 متر، یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد.

‎از دامنه شرقی این کوه رودی سرچشمه می‌گیرد که در مسیر خود آبشار سنگان را به وجود آورده و در نهایت به رود کن می‌ریزد. ‎یکی دیگراز مسیرهای صعود به این قله از طریق روستای سنگان صورت می‌گیرد که این روستا در جنوب شرقی قله واقع شده است.

 

مثل هميشه جمعه صبح كوله بار را بسته بوديم و آماده رفتن به دل طبيعت بوديم مشتاق و سرحال و سرزنده براي صعودي ديگر در كنار دوستان .

 

 

قرار بر اين بود كه در تقاطع جنت آباد و همت به گروه سرحال خودم بپيوندم و رهسپار پهنه حصار باشم . گروه به موقع در محل بود و من هم به همراه اقاي ثنايي و خانم سيف به گروه پيوستم .

 

 

بعد از طى مسير تا ده واريش به همراه ميني بوس دوست داشتني گروه با رانندگي آقاي طهماسبي عزيز در ساعت ٧ به ابتداي مسير صعود رسيده بوديم .

كوله بر دوش و دلى پر از شوق رهسپار پاكوب در پشت سر استاد تاجبخش شديم. بعد از طي پيچ و خم هاي زياد و حركت در مسير پاكوب در ساعت ٨:١٥ در آخرین قسمت دشت كنار يك نهر آب و سر سبزي به دستور استاد براي صرف صبحانه توقف كرديم و تا ساعت ٨:٤٥ به گپ و گفت وصرف صبحانه پرداختيم و بعد حركت به سمت قله را ادامه داديم .

 

 

مسير زيبا بود و ديدن گله هاي بزرگ گوسفند در ارتفاعات بي نظير بود در ساعت ٩:٣٠ به تنگه ای رسیدیم با بادی خنک براي صعود از قسمتی از صخره ها از نردبان كه آنجا نصب بود استفاده كرديم ،

به مسير ادامه داديم و با رسیدن به گردنه با تراورس از زیر صخره ها و با عبور از بقایای چند نقاب برفی در ساعت ١١ به دشت پهناور پهنه سارو منطقه امامزاده بي بي زرين قمر رسيديم ،

منطقه بسياربسيار زيبا و چشم نواز بود. فرشي از چمن سبز و نهر هاي جاري زيبايي كم نظيري به انجا بخشيده بود ، ذوق ديدن اين امامزاده زيبا در ارتفاع ٣٢٠٠ متري بسيار ما را سر كيف اورده بود با انرژي كه از ديدن اين مناظر گرفته بوديم به راهمان در راه قله اصلی پهنه سار ادامه داديم و در ساعت ١٢ به قله زيباي پهنه حصار رسيديم و مثل هميشه به گرفتن عكس هاي يادگاري مشغول شديم بعد از ان به ضيافت چاي و ميوه رفتيم .

 

در ساعت ١٢:٤٠ فرود را اغاز كرديم از همان مسير صعود ، فرود را در پيش گرفتيم ، به دستور استاد نهار را در دشت زيباي روبروي امامزاده بي بي زرين قمر ( چه اسم زيبايي) صرف كرديم .

 

 

در ساعت ١٤:٣٠ فرود را (تقریبن از همان مسیر رفت ) از سر گرفتيم ، ديدن مناظر زيباي قله هاي اطراف لذت فرود را دو چندان مي كرد و استاد با صبوري به نشان دادن قله هاي بند عيش ، واريش و ديگر قلل مشرف منطقه مشغول بود .

در ادامه راه با راهنمایی حاجی لیدرعزیز  با عبور از تنگه ای دیگر که ظاهرن مسیر چوپانان بود و بدون گذر از نردبان به مسیر پاکوب اصلی رسیدیم و راه را تا دشت ادامه دادیم.

 

 

در نهايت در ساعت ١٨ به ميني بوس گروه رسيديم و مثل هميشه از ديدن آقاي طهماسبي ذوق مرگ بوديم ...

سر شار از انرژي مثبت به واسطه تجربه زيباي قله اي ديگر به سمت تهران حركت كرديم .

هميشه در طبيعت باشيد و سبز .

                                                              محمد جواد گلزارپور

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p417