دیزین - قله کلون بستک 95.4.25
کد مطلب : 321
تاریخ : چهارشنبه 6 مرداد 1395 - 01:34

برنامه :دیزین - قله کلون بستک  95.4.25

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : همت قلی زاده

عکاس : پوریا اسکندری

همنوردان : 12 نفر

 

گزارش : همت قلی زاده


برنامه جمعه 25 تیرماه سال 95 خورشیدی

 

پشت این کوه قشنگ

                  که همه پُر شده از صخره و سنگ

                  سبزه زاریست که دل میبرد از سینۀ تنگ

                  آبشاریست سرانجامش رود ، که خروشان شده ،

                  فریاد کنان . . . با نوای فرحی میگذرد ، تا به دریا . . .

 

 

هدف : قله کلون بستک.

مشخصات قله کلون بستک :

نام محلی : خورتوئک یا  تله غار

کلون‌بستک، قله‌ای در منطقهٔ البرز مرکزی و به ارتفاعی حدود 4200متر واقع در خط الرأس سرکچال که در شمال روستای دربندسر قرار گرفته‌است. دامنه‌های جنوب و جنوب شرقی این قله مشرف به منطقه لواسانات و در رودبار قصران قرار دارد.

 

 

مسیر دسترسی:

1-   جاده سوهانک و گردنه قوچک - منطقه قصران علیا یا لواسانات – عبور از اوشان ، فشم ، میگون ، شمک ، دربندسر و گردنه دیزین .

2-   جاده‌ی چالوس بعد از گچسر، دو راهی گاجره محور دیزین گردنه دیزین.

در یکی از روز های گرم سال و یکی از پیش برنامه های سبلان و دماوند (انشااله) استاد تاجبخش برنامه صعود متوسطی را به جهت پیمایش و نفس گیر به مناسبت فشار کم هوا انتخاب تا بدن با انجام فعل و انفعالاتی به تدریج سازگاری لازم را با شرایط مورد نظر در ارتفاعات فراهم کند. لذا قله کلون بستک از این حیث با شروع ارتفاعی حدود 3150 متر از مبدا تا ارتفاع نزدیک به 4200 متر در مقصد برنامه ای مناسبی جهت هم هوایی می باشد.

 

 

با این مقدمه حرکت از مبدا (درب شرقی فرهنگسرا) راس ساعت 5 شروع، ضمن گردهمایی همنوردان در ادامه راه با 1 توقف جهت برداشتن آب از چشمه زلال و گواری کوهستان ،ساعت 7 صبح از راهدارخانه گردنه دیزین و ابتدای جاده خاکی صعود به مقصد قله کلون بستک ادامه یافت.

 

 

پس از یک ساعت پیمایش در پاکوب یال جنوبی مشرف به قله، جهت تدارک صبحانه توقف نیم ساعته ای نمودیم .

 

 

 

ساعت 8 و نیم صبح و بعد تناول صبحانه ای دلچسب و تپل به ادامه مسیر صعود پرداخته که متاسفانه همنورد عزیزمان آقای رضایی با توجه به تنوع صبحانه موجود از سوی همنوردان و بعلت مصرف مواد عذایی مشکوک با محتویات کنجد(ایشان به مصرف کنجد حساسیت حادی دارند) حالی به حالی شدند که با تزریق آمپول ضد حساسیت از سوی خانم دکتر گچلو ، با توصیه های لازمه از ادامه صعود باز ماندند.

 

نکته جالب توجه این قله علیرغم دوری راه و ترافیک مسیر برگشت ناشی از معضلات چند سال اخیر منطقه رودبار قصران و فشم که متاسفانه حاصل غفلت مسولین در عدم جلوگیری از ساخت و ساز های بی رویه می باشد، از استقبال خوبی برخوردار بوده و کوهنوردان بسیاری را علی الخصوص کلانشهر تهران به خود جذب نموده است.

 

 

با توجه به آمادگی همنوردان و برنامه های مناسب و سنگین هفته های گذشته و تنظیم ریتم گام برداری با تنفس که به قول حاج آقا تاجبخش می توان با رعایت آن تا ارتفاع 8000 هم صعود نمود، گروه توانست در ساعت 11.30 در نهایت سلامت و سرحالی بر فراز قله 4200 متری کلون بستک قدم نهد.

 

 

ساعتی را در قله صرف استراحت و لذت از چشم انداز مناظر پیرامون در البرز مرکزی سپری نموده و با نشان کردن قلل آزاد کوه ، خلنو ، جانستون و خرسنگ انشااله جهت برنامه های آتی و ضمن تجدید قوا با میوه و خوراکی های رنگارنگ از کوله همنوردان ، مستندسازی از گروه در زوایای مختلف ، و سپس حرکت روی خط الراس  و توقف جهت هم هوایی ،خود را برای سرازیر شدن به مبدا صعود مهیا نمودیم.

 

 

در ادامه برنامه جهت در امان ماندن از ترافیک مسیر برگشت و با رعایت نکات ایمنی در شیب و سنگلاخ ها با آهنگ سریعتری از قله فرود آمده  و با فاکتورگیری از وعده نهار و موکول نمودن آن به داخل مینی بوس در ساعت 15 به راهدار خانه گردنه دیزین رسیدیم.

 

 

به امید شرکت در برنامه های آتی توام با سلامتی ، سربلندی، شادابی.

 


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p321