گلاب دره - پیاز چال - قلل لزون - قله توچال 95.3.21
کد مطلب : 310
تاریخ : چهارشنبه 2 تير 1395 - 06:12

برنامه : گلاب دره - پیاز چال - قلل لزون - قله توچال 95.3.21

 

لیدر و راهنما : استاد تاجبخش

سرپرست : همت قلی زاده

عکاس : پوریا اسکندری

همنوردان : 11 نفر

 

گزارش : همت قلی زاده


 

 

به نام خداوند بخشنده و مهربان

کسی که به تمرینات بدنی می پردازد به هیچ درمانی نیاز ندارد، درمان او در جنبش و حرکت است.

                                                                                                                                      " ابوعلی سبنا "

 

 

برنامه امروز 21 خرداد 95 لزون قله توچال

حرکت با عزمی راسخ در برنامه ایی طولانی اما هیجان انگیز بر یال جنوبی البرز و مشرف بر شهر تهران برابر روال همیشگی از مبدا درب شرقی فرهنگسرای بهمن راس ساعت 30/5 آغاز و با صعود از گلابدره از ساعت 30/6 با همراهی 11 تن از همنوردان پر شور ادامه یافت .

 

 

در ابتدای برنامه تفاوت مقدار جریان آب در گلابدره که در قیاس با 2 ماه پیش به لطف ذوب انبوه برف دامنه های پایین تر کوه که به زحمت قابل عبور بود، توجه مارا جلب کرد و میشد گذر فصل زیبای بهار را حس نمود که این امر نوید آغاز فصل گرم خشک تابستان را می داد با نشانه هایی از رسیدن میوه های دلچسب و گوارای آن که در ادامه مسیر رخ می نمودند.

برخلاف دفعات گذشته در این برنامه از قسمت شرقی گلابدره(کودره) معروف به باغ هلوشوران با پوشش باغی گیاهی حاصل دست بشر که گیلاس و آلبالو و ... بود به کلکچال منتهی می شد زیبایی مضاعف این باغ وجود چشمه آبی گوارا و خنک در میان آن بود که بنده به خوانندگان محترم این گزارش پیشنهاد می کنم با حفظ نکات زیست محیطی در این محدوده حتما از آن دیدن فرموده و دمی بیاسایند و حالشو ببرند.cheeky

 

 

در ادامه با دل کندن هر چند سخت از این باغ به مسیر زیبای جمشیدیه به کلکچال وصل تا پس از عبور از تپه نور الشهدا و ذکر فاتحه ای بر روان پاک فرزندان از جان گذشته و گمنام وطن به اردوگاه و جانپناه کلکچال (ارتفاع 2600متر از سطح دریا) رسیدیم. ساعت 30/9 صبح و توقف نیم ساعته

 

 

مرحله دوم برنامه امروز حرکت به سمت پیاز چال راس ساعت 10 و لذت بردن از مناظر کوهستان و پوشش گیاهی منحصر به فرد این ماه از سال که با ذوب برف در این ارتفاعات(بعد از گردنه‏ ی شیرپلا –کلکچال)نمایان شد که عکاس خوش ذوق سلیقه گروه آقا پوریا را به خود مشغول نموده و قریحه شعری آقا محمود غرات را به تحرک وا داشته تا در ساعت 30/11 به چشمه زیبای پیاز چال با آب سرد و تگری رسیدیم. 

30 دقیقه استراحت و تجدید قوا و عکس برداری از نقطه ای سر سبز کم نظیر در ارتفاع 3250 متری کوهستان.  

 

 

مرحله سوم تسخیر قله 3600 متری لزون با 2 ساعت کوهپیمایی از پیاز چال و با منظره هایی زیبا و متفاوت که از طرفین یال قابل رویت است.

با عبور از امتداد میسر پیاز چال به قله توچال وسیعترین دورنمای کوهستان پیش روست که از سمت شمال به منطقه لواسانات و فشم و قله های البرز مرکزی و از سمت جنوب به کلانشهر تهران و در صورت نداشتن آلودگی و غبار جنوبی ترین نقاط استان تهران از جمله منطقه ورامین و....  قابل رویت می باشد.

 

 

در مرحله چهارم برخلاف برنامه ریزی های قبلی که تا قله لزون پیش بینی شده بود ، با توجه به میل و اشتیاق گروه و صلاحدید استاد تاجبخش تصمیم بر ادامه صعود گرفته شد.

 

 

تا در ساعت 15.30 و در مجموع چند مرحله نفس گیری پس از 9 ساعت صعود بر فراز قله 3960 متری توچال همزمان با ابر سیاه گام نهیم که خوشبختانه شاهد باد و بوران شدید توام با بارش برف بودیم و سرمایی که بالاجبار نیاز به پوشش زمستانی شده و تا حد ممکن از دستکش و کلاه و... استفاده نمودیم شرایط جوی که برای فرودست ها قابل تصور نمی باشد.

 

 

در چنین شرایط توقف زیاد دور از احتیاط بوده و گروه با برداشتن چند عکس به یادگار آهنگ فرود نمود.

 

 با فرود تله کابین تا ایستگاه 2 در ساعت 17.30  با نیم ساعت توقف تجدید قوا نموده تا در ادامه برای فرود 75 درجه ای که مخصوص برنامه های نفس گیر حاجی است آماده شویم.

 

 

در نهایت ساعت 20 غروب با خلق یک روز پر فراز و نشیب ،زیبا و به یاد ماندنی با 13 ساعت و 30دقیقه زمان و 30 کیلومتر مسافت طی شده به ولنجک انتهای برنامه رسیدیم.  

به امید سلامتی همه همنوردان عزیز و تداوم در ورزش کوهنوردی در هفته های آتی.                

 بدرود

 

                     


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p310