قله دار آباد 90.10.2
کد مطلب : 107
تاریخ : دوشنبه 5 دي 1390 - 10:40

قله دار آباد 90.10.2

 

لیدر و سرگروه :استاد تاجبخش

سرپرست : آقای حسن سوار

انضباطی : آقای حاتمی

عقبدار : ئاسو آیت النبی

عکاسان :آقایان فراهانی و اسکندری

گزارشگر : محمود اسکندری

همنوردان : 18 نفر

 

هزینه برنامه : بعدا میگیم !!!

 

....یک شروع عالی برای زمستان 90


 

 

شكوهي در جانم تنوره مي كشد از پاك ترين هواي كوستان لبالب قدحي در كشيده ام

روز چهار شنبه است پيامكي مي رسد . اولين برنامه ي زمستاني  ،  صعود به ارتفاعات دارآباد است

با اعلام آمادگي براي حضور در برنامه ، حس وحال خاصي  دارم .

سحرگاه آدينه است و هنوز خورشيد عالمتاب رخ در پرده تاريكي دارد با خارج شدن از خانه ،  خود را در سكون و سكوت كوچه و محله  تنها مييابم به ميعادگاه هميشگي يعني جلوي  فرهنگسراي بهمن مي رسم .  ساعت 5.58 است  . كوه دوستان ديگر را نيز به خويش خوانده است . دوستان دوستار طبيعت يك به يك مي رسند . عباس آقا از دوستان عزيزمان بعد از يك غيبت دوماهه و در دوران نقاهت بعد از عمل جراحي دست ، به گروه مي پيوندد و مورد ابراز احساسات  و عنايت  دوستان قرار مي گيرد . خانم موسوي و آقاي حسن سوار هم كه از كوهنوردان باتجربه هستند و به قول خودشان ، كوهنوردي را با استاد تاجبخش شروع كرده اند به گروه افتخا ر همراهي ميدهند . يكي دو نفر هم عليرغم اعلام امادگي قبلي براي حضور در برنامه غيبت دارند.

  ساعت  6 و 10 دقيقه با جمع 13 نفره سوار بر ميني بوس به راه مي افتيم.دربين راه دونفر ديگر از دوستان به ما مي پيوندند . در راه برخي دوستان بابرهم نهادن پلكهايشان آخرين  بازمانده هاي كاروان خواب را  از چشم خويش بدرقه ميكنند .

 ساعت 7.10 به پارکینگ دار آباد و پاي كوه ميرسيم .آنجا نيز سعادت ديدار و همراهي سه نفر از همنوردهايمان را داريم .

 در ابتداي مسير با تشكيل حلقه ي معرفي افراد معرفي ميشوند و توسط استاد تاجبخش كه ليدر و راهنماي گروه هستند پس از معرفي مختصر برنامه ان روز ، افراد با مسوليتهاي زير تعيين  ميشوند :

سرپرست  : آقاي حسن  سوار 

سرپرست خانم ها : خانم دكتر گچلو

مسوول انضباطي : آقاي محمود حاتمي            

عقب دار : آقاي ئاسو آيت النبي

عكاس : عليرضا جلالي فراهاني

 

پا در دامان كوه مينهيم. پيچ و خم اول مسير را بالا رفته و پس از توقف خيلي كوتاه در سربند غلاك  دوباره حركت ميكنيم.

 

 آبشار غلاك جلوتر ، سمت چپ مسير خودنمايي ميكند و جلوه ي زيباي بصري ايجادنموده است . پس از طي 10 دقيقه مسير صاف و هموار ، در پايين دره زردبند و پس از خوش و بشي با دوستان فدراسيون كوهنوردي مستقر در آنجا و گرفتن دو سه عكس گروهي  به سمت راست از مسير اصلي  خارج شده و مسير پاكوب را از كنار درختچه هاي كاج در پيش مي گيريم و و پس از طي مقداري از مسير به سر يال شن سياه  مي رسيم .اين يال مارا به كمي جلوتر از طرف راست به دره ي زير برجك و در انسو به حاجي آباد و اوشان و در سمت چپ به بندبنفشه  ،دره ي چال بوته و چشمه ي درازلش راهنمايي مي كند .

روي يال باد خنكي گونه هايمان را مي نوازد .  در طي مسير از تجربيات كوهنوردي آقاي سوار و خانم موسوي در فتح قله ي كليمانجارو و جزئيات اين سفر و كيفيت صعود همچنين اداب و سنن افراد بومي آنجا ، حيات وحش ، جاذبه هاي گردشگري و هزينه ها و ...بهره مند مي شويم . البته هراز چندگاهي عليرضا با صداهاي عجيب و غريب خود ، ياد  قبايل آفريقايي چون زولو را براي ما زنده ميكند.

مسير پاكوب سمت چپ را به سمت چشمه ميرويم .  در مسير لوله ي آبي جهت انتقال آب در داخل خاك قرار داده اند كه در بعضي جاهانمايان و بيرون از خاك در كنار مسير قرار دارد.  50متر بالاتر از مسيرپاكوب آبشار يخي بسيار زيبايي وجود دارد كه متاسفانه پس از گذشتن از آنجا و در دامنه مقابل متوجه آن مي شوم ولي برخي از دوستان از آن عكس هم گرفته بودند .

            

 

  ساعت 9.10 است و با رسيدن به چشمه دراز لش براي صرف صبحانه اتراق مي كنيم .پس از صرف صبحانه در جمعي دوستانه با پوشيدن لباس گرم براي حركت آماده ميشويم . دونفر از دوستان خوشحال و خرسند از همراهي گروه هرچند در مسير نه چندان طولاني وبه دليل ملاحظات  بعد از عمل جراحي انگشتان دست ،از ما خداحافظي نموده و به پايين برميگردند .

در ساعت 9.45 حركت مي كنيم و يال دراز لش را طي مي كنيم باد بسيار سرد و تندي در روي يال در حال وزيدن است .در بلنديهاي كولكچال درسمت چپ ما و با برفهاي زيبا بر قله ي آن ، بارش  وجود دارد .

 

 

ظاهرا يك از دوستان دچار حالت تهوع مختصر  و سردرد خفيفي  است كه البته با راهنماييها ي استاد تاجبخش  ، خانم دكتر و توصيه هاي فني خانم موسوي در  شرايط بهتري قرار ميگيرد و به اتفاق  يال را به طرف بالا مي پيماييم .

ضمن عبور از مسير مارپيچ ، دانه هاي بسيار ريز ، زيبا و پراكنده ي  برف حال و هواي خاصي به كوهنورديمان داده  است . هرچند هواي تهران مثل اكثرمواقع در پوششي از  دود و غبار است  و لي بالاتر دست قدرت الهي بر بوم آسمان  هنر نمايي كرده و پرتوهاي خورشيد از لابلاي ابرهاي نيمه متراكم  ، تصاوير  بسيار زيبايي خلق نموده كه مردمك چشم را نوازش مي كند و بر ابهت و عظمت آسمان و جلوه و  جمال خلقت مي افزايد .

 

استاد ضمن در نظر گرفتن شرايط عمومي گروه و با تنظيم قدمها ، سرعت حركت را تعديل مي كنند . ضمن حركت در دامنه در برنامه هاي قبل  معمولا در چنين چشم انداز هايي از نواي دلنشين و مخملي جناب جعفري و  صداي پر صلابت و پرشور جناب شجاعي بهره مند بوديم  و صد البته جاي خالي آنها در اين برنامه احساس مي شد ولي براي جبران نسبي اين خلا هنري ، عليرضا با تجهيزات و ادوات متنوع سمعي و سيستم پيشرفته ي  پخش صوتي به ارائه خدمات مي پرداختند و دوستان رو به فيض اكمل  مي رساندند  .


هرچه بالاتر مي رويم كوهها و مناظر بيشتر جلوه گري ميكنند . ساعت 12.30 است و به خط الراس قله ي دارآباد در ارتفاع 2980 متري مي رسيم اين خط الراس در امتداد جنوب شرقي به شمال غربي است و از آنجا حاجي آباد و كلوگان به امامه در پايين كوه ورجين قابل مشاهده است ضمنا درياچه سد لتيان و لواسان هم ديده مي شود.

 خانم سمانه با راهنماييهاي خانم موسوي و همراهي آقاي سوار با روحيه و بسيار تحسين برانگيز خود را به خط الراس رسانده و  حس خيلي خوبي دارد ولي عليرغم احساس درونيش و با صلاحديد استاد تاجبخش و خانم دكتر  به توصيه آنها عمل نموده و به همران دونفر از دوستان مسير رابرمي گردندكه  جادارد از اين دوستان عزيز   نهايت تشكر و سپاسگزاري تك تك اعضاي گروه را بجا آورم .

خط الراس رابه سمت قله ي دارآباد پيش ميرويم در مسيد نقابهاي برفي بسيار زيبا و البته خطرناكي هم ايجادشده است. باد شديد ي (وزباد) در حال وزيدن است .

        

با ادامه مسير در ساعت 13.20  به قله   3170 متري و پناهگاه دارآباد مي رسيم  اين پناهگاه طبق گفته استاد و با شركت خود ايشان نيز در اين برنامه ، در سال 1375 با كمكهاي شهرداري تهران و طي 6 سوتي پرواز هلي كوپترو حمل  وسايل و ملزومات آن ، ساخته شده است ودارايسقف شيرواني ،  بدنه ي سنگي و اتاق مستطيلي با  ظرفيت 15 نفر است البته هنوز درزهايي در سقف آن وجود دارد كه نياز به مرمت و بازسازي دارد و امروز تا نیمه در برف فرو رفته است.

تك تك اعضاي گروه بسيار خوشحال از اين صعود و رسيدن به هدف هستند كه اميدوارم هميشه در رسيدن به اهداف  و آرزوهاي زندگيشان هم  سربلند و سرافراز باشند. 

به اتفاق دوستان چند عكس يادگاري گرفته و پس از يك توقف ده دقيقه اي در درون پناهگاه در مسير بازگشت شروع به حركت مي كنيم در راه به اتفاق چند تن از دوستان نواهايي را دست و پا شكسته زمزمه نموده و به قول خودمان جنازه ي خوانندگان آن نواها را در گور مي لرزانيم .

 

با رسيدن به ابتداي خط الراس  از كنار فنس و سيم خاردار منطقه ي نظامي پايين مي آييم . ساعت15.15 به اتاقكي كه ظاهرا براي استراحت سربازان برجك نگهباني احداث شده مي رسيم و براي خوردن ناهار و استراحت توقف ميكنيم و البته بوي بشكه هاي نفت داخل اتاقك هم ناخواسته چاشني غذايمان شده است .

 

 پس از گذشت نيم ساعت با آماده باش مجدد ، مسير فرود را روي يال ادامه مي دهيم و پس از رسيدن به انتهاي يال ، دامنه ي سمت راست را فرود مي آييم و از شن اسكي جانانه ي چهل دقيقه اي  لذت مي بريم. بعضي جاها گرد و خاكي به  راه انداخته ايم . هر از چند گاهي هم جاذبه زمين بر تعادل ما غلبه نموده و سوژه هاي جالبي را ايجاد ميكند .غروب زيبايي است ولي هواي غبارآلود سهم ما را از آسمان بسيار ناچيز كرده است .

  بعد از شن اسكي حسابي با يك همزماني جالب دوستان همنوردمان را كه در خط الراس از ما جدا شده بودند مجددا زيارت ميكنيم و به اتفاق  به مسير اصلي و  سربند غلاك رسيده و مسير با ديواره سنگي پيچ در پيج ابتداي دارآباد را تا رودخانه پايين مي آييم .

 ساعت 17 سوار برميني بوس شده و برميگرديم. كمي جلوتردوست  آقاي وحيد اطيابي ( آقاي امير كاشاني) اعضاي گروه را  به صرف بستني با طعم توت فرنگي ميهمان كرده اند تا كاممان  نيز از سپري كردن يك روز زيبا و بيادماندني كه  ورقي ديگراز دفتر زندگيمان بود شيرين شود .

 

هزینه برنامه : 2000 تومان 

 

"""به پیشنهاد گزارشگر ،هزینه را در آخر گزارش اعلام کردیم!"""

 

                       اینم یه عکس تکی با حاجی!!!

                                      "عکس هفته"


منبع : گروه کوهنوردی پرسون - پنجره ای به کوهستان
لینک این مطلب : http://www.window2mountains.com/p107